Geoblog.pl    sheriff    Podróże    Gruzja + (tajemnicza wyprawa)    Gori - muzeum Stalina

Gori - muzeum Stalina

Gruzja
Gruzja, Gori

Rano wcześnie nie wstaliśmy... A żeby zdążyć do Ambasady Azerbejdżanu na 10.00, to prawie biegłem.
Pan w okienku jednak nie miał dla mnie wizy.
- Proszę się dowiedzieć dzisiaj o 16.00 - powiedział
- Ale ja będę w Gori, a nie da rady teraz? - pytałem
- Jeszcze nie gotowa.
- Dobrze, będę jutro o 10.00 - powiedziałem ze smutkiem
Ale smutno mi nie było, bo wcale nie musiałem jej dzisiaj mieć, a jeśli powiedział, ze jest nie gotowa, to dla mnie brzmiało, że raczej będzie. Przedwczoraj jak składałem dokumenty, to jakaś kobieta żałośnie płakała, bo nie dostała wizy...

Nie ma co marnować czasu - pędzimy do Gori. Dzisiaj ostatni dzień Piotra w Gruzji. Marszrutką podjechaliśmy do stacji Didube i już z daleka wołał do nas nasz wczorajszy kierowca do Kazbegi. Jak dowiedział się że chcemy do Gori, zaraz nas zaprowadził we właściwą część zajezdni. Tu znalazł się gość, który załadował nas do Zafiry. Było ciasno, ale nic to! Najważniejsze, ze od razu ruszyliśmy do celu. Po drodze wdałem się w rozmowę z Guzinką, która jechała do Gori monitorować prace domów dziecka. Opowiadała nam sporo ciekawostek o Gruzji, o wojnie w 2008, o Stalinie, Putinie...

I nawet nie wiem kiedy zatrzymaliśmy się przed bramą muzeum Stalina. Na placu przywitał nasz sam "wielki Józef". Po wejściu do budynku, zapoznaliśmy się z cennikiem: dorosły - 10 Gel za zwiedzanie muzeum a 5 Gel za zwiedzanie wagonu, którym jeździł towarzysz Stalin.
Decydujemy się tylko na muzeum i uwaga! W cenie biletu jest przewodnik. Zapytano nas tylko czy chcemy po angielsku czy po rosyjsku. Wybieramy rosyjski i trafiamy w samą dziesiątkę. Nasza przewodniczka tak zrozumiale opowiada i tak ciekawie, że wychodzimy z muzeum naprawdę zadowoleni. Może w wolnej chwili dopiszę więcej szczegółów..

Basia
Basia - 2016-04-09 01:50
Ile kosztowala wiza do Azerbejdzanu? I jak to jest jesli bylo sie 2 lata wczesniej w Armenii, robia problemy?

sheriff
sheriff - 2016-04-09 22:19
Basiu, wiza kosztowała 40 Euro. Oczywiście pytali się czy się było w Armenii, natomiast bardziej ich interesowało czy ktoś wjeżdżał do Karabachu a wówczas to można było zapomnieć o wizie.
Nie wiem jak to może być teraz po ostatnich działaniach wojennych... Sądzę, że może być trudniej. Pozdrawiam

sheriff
Adam Mazurek