Geoblog.pl    sheriff    Podróże    Gruzja - Ahoj Przygodo!    GRUZJA - Podsumowanie - rozwiązanie zadanie z wieloma niewiadomymi.

GRUZJA - Podsumowanie - rozwiązanie zadanie z wieloma niewiadomymi.

Polska, Warszawa

Przed podróżą w zadaniu były takie niewiadome:

1 - Gdzie pojedziemy: X
2 - Gdzie będziemy spali: X
3 - Co będziemy jedli: X
4 - Środek lokomocji: X
5 - Ile potrzebujemy kasy: X

Ad 1.
Przez trzy dni przejechaliśmy kawał cudownej Gruzji każdego dnia mieliśmy inną porę roku :)
- pierwszego dnia Kutaisi (późna jesień -4C straszny wiatr)
- drugiego dnia Tbilisi (sroga zima -12C śniegi, lód, wielkie sople)
- trzeciego dnia Batumi (wiosna +8C, słońce, palmy, plaża (choć tylko posiedzieliśmy)
Każde z miast inne i każde wołało do nas: "Wróć tu na dłużej!" - bez wątpienia wrócimy:)

Ad 2.
* W Kutaisi spaliśmy u Gruzina gdzie mieliśmy do dyspozycji osobny domek (dla dwojga) z jednym ciepłym pokojem i zimną łazienką, ale praktycznie odległość ulicy od ścisłego centrum. Kosztowało to nas 15 Gel za osobę (30 zł).
* W Tbilisi spaliśmy w zrujnowanym domu na starym mieście, gdzie mieliśmy wszędzie blisko. Pokój nagrzany choć ze sporymi szczelinami, łazienka dramatyczna. Koszt 15 Gel od osoby (30 zł).
* Trzecią noc spędziliśmy w pociągu do Batumi. Mieliśmy kuszetki e przedziale dwuosobowym. (Było za gorąco). Zapłaciliśmy 40 Gel za osobę.

Ad 3.
Jedliśmy super smaczne gruzińskie potrawy: chaczapuri, chinkali, kurczak z sosie czosnkowym, potrawy z bakłażanów...
Piliśmy głównie wino, ale i piwo się trafiło i ich nieszczęsna lemoniada, czacza, herbatki i kawy.
Średnio posiłki wynosiły nas (jedzenie i picie) od 5 - 12 Gel (10-24 zł)
Uwaga!!! Najdroższy posiłek zjedliśmy w Mc Donaldzie - dwa zestawy kosztowały nas 25 Gel (50 zł za dwie osoby)

Ad 4. Środki lokomocji były wszystkie możliwe.
* Marszrutki - najbardziej niezawodne i najtańsze - od 0,5 do 1,5 Gel w mieście a około 10 Gel (20zł) na długich trasach np. Kutaisi-Tbilisi, Kutaisi-Batumi.
* Pociągi - niezbyt drogie ale wolne. Polecam opcję przejazdu nocnego - bo to i przejazd i nocleg.
* Metro - tylko w Tbilisi (dwie linie) cena to 50 Gel za przejazd - kupuje się karty magnetyczne np. 3 Gel za 6 przejazdów.
* Autobusy w Tbilisi - 80 tetri za dowolny przejazd
* Taxi - najdroższe rozwiązanie - korzystałem tylko raz choć negocjowałem wiele razy. Nie polecam choć wygodne...

Ad 5.
* Bilet lotniczy powrotny - 148 PLN
* 100 - 150 Euro powinno wystarczyć na 3 dni (choć zawsze można więcej)

sheriff
Adam Mazurek